Újabb kutatási eredmények világítanak rá, hogy a kutyák kampósférgei egyre inkább ellenállnak a paraziták ellen bevetett gyógyszereknek.
A Queenslandi Egyetem és a Sydney-i Egyetem kutatói azt tapasztalták, hogy ellenállnak a kutyák kampósférgei ellenállnak a gyomor-bélrendszeri parazitáinak kezelésére leggyakrabban használt benzimidazol alapú féregtelenítőkkel szemben.
A parazitafertőzés jelei
A kampósféreg, amely kutyákra, macskákra és még emberekre is veszélyt jelent, nevét a kampós alakú szájnyílásáról kapta, amellyel belekapaszkodik a vékonybél belső falába, vért szív onnan. Táplálkozásának következménye a súlyos vérszegénység. A féregfertőzöttség tünetei között szerepel, ezen kívül, a testsúly csökkenése és az étvágytalanság, de az alultáplált, rossz körülmények között tartott állatok esetében véres hasmenés is megjelenhet.
Ami még ennél is aggasztóbb, hogy a paraziták a bőrön át emberekre is átterjedhetnek.
Az emberi fertőzés gyakran tünetmentesen zajlik. Az első figyelmeztető jel a lárvák bőrbe való behatolásának helyén megjelenő viszketés és kiütés. Ezt követően a lárvák vándorlása köhögést, nehézlégzést, lázat, véres köpetet és sípoló légzést okozhat, míg súlyosabb esetekben hasmenés, hasi fájdalom, étvágytalanság, fogyás és kimerültség is felléphet. A székletben peték is fellelhetők.
Eddig a benzimidazol alapú féregtelenítők voltak a legjobb eszközök.
A kutyák kampósférgessége ellen eddig a benzimidazol alapú féregtelenítők voltak a legjobb eszközök, ám ezek hatékonysága csökken. A kutatás vezetője elárulta, hogy a vizsgált kampósféreg minták körülbelül 70 százaléka genetikai mutációkat mutatott, amelyek gyógyszer-rezisztenciát eredményezhetnek.
Nem szabad rutinszerűen használni?
A kutatócsoport több mint 100 ausztráliai és új-zélandi állatból származó mintát elemezett. Az eredmények egyértelműen jelzik, hogy a jövőben a parazitamentesítő szerek alkalmazását úgy kell kezelni, mint az antibiotikumokat, ha szeretnénk késleltetni a rezisztencia megjelenését. Ez azt jelenti, hogy ezeket a termékeket nem szabad rutinszerűen használni, hanem csupán a fertőzés gyanúja esetén.
A rezisztencia terjedése miatt folyamatos nyomon követés és új ellenőrzési stratégiák kidolgozása szükséges az állatok és emberek egészségének megóvása érdekében.