Szeged, panel, lakás, ingatlan, lakótelep, albérlet, fűtés

A munkáshitel csapdái: mire figyeljünk?

Gazdaság

A bankokban már elérhető a munkáshitel – jelentette be Nyitrai Zsolt,miniszterelnöki főtanácsadó vasárnap egy közösségi média videóban. A főtanácsadó kiemelte, hogy a munkáshitel több mint háromszázezer fiatal számára nyújthat segítséget. Mielőtt mind a háromszázezren megrohamoznák a hitelintézeteket, hogy hozzájussanak, összefoglaljuk, hogy mi az amit célszerű átgondolni ezzel kapcsolatosan.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Igen vonzó lehetőségnek tűnik: 0%-os kamat, szabad felhasználású összeg és kedvezmények gyermekvállalás esetén. Ám mielőtt aláírnák a szerződést, érdemes alaposan átgondolni a hitelhez kapcsolódó feltételeket és kockázatokat.

A munkáshitel főbb jellemzői:

Maximális összeg: 4 millió forint

Futamidő: 10 év

Felhasználás: szabadfelhasználású

Kamat: 0% feltételek teljesítése esetén

Korosztály: 17-25 év

TB jogviszony: Legalább 90 napos

Munkaviszony: heti 20 óra alkalmazotti/vállalkozói

És akkor jöjjenek a buktatók:

Az 5 éves munkaviszony csapdája: a hitel fenntartásához folyamatos munkaviszony szükséges, maximum 90 napos megszakítással. Ez jelentős elköteleződést igényel, különösen fiatal korban, hogy csak egy példát hozzunk a külföldi munkavállalás kizárva ettől kezdve. Munkahely biztonsága: a munkaerőpiac bizonytalan, és a munkahelyek megszűnése váratlanul is bekövetkezhet. Abban az esetben ha megszűnik a munkaviszony és 90 napon belül nem talál újat, akkor a kamatmentesség megszűnik, sőt a  kamattámogatást is vissza kell fizetni. A családalapítás, gyermekvállalás kérdése: ebben az életkorban felelősen dönteni arról, hogy életünk végéig kivel szeretnénk élni, a hazai válási statisztikák tükrébe , nem olyan egyszerű feladat. A hitel szabad felhasználása: a lehetősége csábító lehet és lehet  könnyen elvezethet impulzív vásárlásokhoz, így például addig elérhetetlen nyaralások , technikai eszközök  finanszírozása ebből az összegből. A Habitat for Humanity Magyarország 2024-es lakhatási jelentése szerint,

megközelítőleg 2,5 millió embert érint a lakhatási szegénység hazánkban.

Jelentésükben leszögezik, hogy a  magyarországi lakáspolitikai eszköztár a rendszerváltás óta nélkülözi a hosszú távú kiszámíthatóságot, nem szerveződik egységes rendszerbe. A kormány az elmúlt években az építőipar és a gazdasági növekedés felpörgetését próbálja  a lakáspolitikán keresztül elérni, mindennek jó példája a munkáshitel is. A szakemberek szerint az ilyen és ehhez hasonló intézkedések helyett többek között  piaci alapú és szociális bérlakásokra lenne szükség, szociálisan célzott támogatásokat kellene nyújtani, akár a lakbértámogatást, akár a fenntartást illetően.