A Kiskunsági Nemzeti Park idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját, ez nem csupán egy számsor, hanem fél évszázadnyi elkötelezett munka a magyar természet egyik legkülönlegesebb kincsének megőrzéséért. 1975. január 1-jén, Magyarország második nemzeti parkjaként nyitotta meg kapuit, és azóta is a természetvédelem, az ökoturizmus és a környezeti nevelés zászlóshajója.
Megalakulásával, a Hortobágy után, a Kiskunság egyedülálló tájainak védelme is biztosítottá vált. Rakonczay Zoltán víziója, Tóth Károly erdőmérnök elhivatottsága és a több évtizedes munka eredményeképpen ma már több mint 50 e000 hektáron terül el , melynek kétharmada bioszféra rezervátum.
A Tőserdőtől a Kolon-tavon át a Bugaci pusztáig, a kilenc különálló tájegység egyedi élővilága fogadja a látogatókat.
A Kiskunsági Nemzeti Park nem csupán növény- és állatvilágának gazdagságával kápráztat el: ritka és fokozottan védett fajok, mint a rákosi vipera, a túzok, a kék vércse, a szibériai nőszirom találnak itt otthont. A gazdag kulturális örökség is megőrzésre talált, például a Buzsik-csőszház, amely az 1850-es évek óta őrzi a Kiskunság népi építészetének emlékét.
Csak néhány ízelítő az 50. évforduló alkalmából szervezett programokból:
- Videópályázat: mit jelent számunkra a Kiskunságság (határidő: június 30.)
- Tavaszköszöntő, természetismereti vetélkedő: általános iskolásoknak (február 3-án indul)
- Túzokok násztánca: április 26.
- Daruvonulás: november 8-9.
Az ünnepi eseményekről a park hivatalos honlapján lehet tájékozódni: www.knp.hu.
(MTI)