Amerika választ: szoros lesz a befutó

Világ

Az Egyesült Államokban helyi idő szerint reggel óta már százezrek voksolnak az szavazóurnáknál, Donald Trump, az újraválasztásáért küzdő republikánus elnök és kihívója, a demokrata párti Joe Biden egyaránt bizakodónak nevezte magát.

6:12

Donald Trump Ohiót és Texast is megnyerte

Donald Trump amerikai elnök Ohióban és Texasban is megnyerte a kedden tartott elnökválasztást az amerikai média előrejelzése szerint.

A Joe Biden demokrata jelölt ellen újraválasztásáért küzdő republikánus elnök Ohióban a választók 53 százalékának bizalmát nyerte el, Texasban pedig a szavazók 52 százaléka támogatta őt.

Az ohiói győzelem 18 elektor, a texasi pedig 38 elektor szavazatát jelenti Donald Trumpnak, ha a hivatalos végeredmények is megerősítik. Összesen 270 elektori szavazat kell a végső győzelemhez.

5:30

Trump nyert Floridában

Donald Trump amerikai elnök nyerte a választást a kulcsfontosságú államok közé tartozó Floridában a kedd éjjel közzétett előrejelzések és részeredmények szerint.

Az elnök a számítások szerint a szavazatok több mint 51 százalékát kapta meg. Florida 29 elektort küld az elnököt megválasztó elektori testületbe, és az első elemzések szerint a floridai győzelemmel Trump közelebb került az újraválasztás lehetőségéhez demokrata kihívójával, Joe Bidennel szemben.
A CNN hírtelevízió szerint az eddig feldolgozott szavazatok alapján Joe Biden 192, Donald Trump 114 elektor támogatására számíthat. Ezen összesítés azonban még nem tartalmazza a legfrissebb adatokat, például a floridai eredményeket sem. A győzelemhez 270 elektori voksra van szükség.
A Politico című lap előrejelzései szerint Trump vezet más kulcsfontosságú ingadozó államokban, így Észak-Karolinában és Ohióban is.

5:14

Trump a győztes Idahóban és Utahban, a három nyugati parti államot Biden nyerte

Donald Trump amerikai elnök aratott győzelmet Idahóban és Utahban, demokrata párti kihívója, Joe Biden pedig a három, hagyományosan liberális nyugati parti államban nyert a kedden tartott elnökválasztáson a legfrissebb előrejelzések és részeredmények szerint.

Biden az északnyugati Washington államban, Oregonban és Kaliforniában győzött.
Az úgynevezett csatatér-államokban – ahol nem hagyományosan republikánusokra vagy demokratákra voksolnak a választók, hanem álláspontjuk választásról választásra változhat – még tart a szavazatok feldolgozása. A figyelem elsősorban Floridára, Észak-Karolinára és Michiganre irányul.

5:11

A demokraták várhatóan megőrzik képviselőházi többségüket

Bár az úgynevezett csatatér-államokban még tart a szavazatok számlálása, az eddigi eredmények és valamennyi előrejelzés szerint a képviselőházban a demokratáknak sikerül megőrizniük a többségüket az Egyesült Államokban zajló választásokon. A jelenleg republikánus többségű szenátusért éles küzdelem folyik.

A demokrata párti politikusoknak 232:197 arányú többségük volt a szövetségi képviselőházban. Az eddigi választási eredmények szerint ezt a többséget megőrizték, sőt akár még bővíthetik is.
A szenátus bársonyszékeiért éles küzdelem folyik. Az azonban már eldőlt, hogy Mitch McConnellt, a felsőházi republikánus többség vezetőjét Kentuckyban újraválasztották.

04:22

Trump hét, Biden három újabb államban győzött

Donald Trump amerikai elnök hét újabb déli és középnyugati államban nyert a helyi idő szerint kedden tartott amerikai elnökválasztáson a legfrissebb adatok szerint, Joe Biden demokrata párti jelölt három újabb győzelmet könyvelhetett el.

A jelenlegi elnök az előrejelzések, illetve a részeredmények szerint Louisiana, Arkansas, Missouri, Nebraska, Dél-Dakota, Észak-Dakota és Wyoming államokban aratott győzelmet.

Joe Biden a keleti parti New York államban, illetve a délnyugati Új-Mexikóban és Coloradóban szerezte meg a szavazatok többségét.

Rendkívül szoros volt a verseny a kulcsfontosságú ingaállamnak számító Floridában, a legfrissebb eredmények szerint azonban kisebb meglepetésre Trump áll nyerésre.

A CNN hírtelevízió összesítése szerint Biden 89, Trump 54 elektori szavazatot tudhat magáénak eddig biztosan. A választási győzelemhez 270-re van szükség.

4:10

Nagyon szoros lesz a befutó

A billegő államok többségében Trump vezet, de Biden győzelemre áll Arizonában, Iowában és New Hamsphire-ben.

2:40

Trump délen nyerésre áll, a keleti parton tarolnak a demokraták

A legfrissebb információk szerint Joe Biden demokrata párti elnökjelölt a keleti parti hat államában és egy középnyugati tagállamban aratott győzelmet, míg a jelenlegi republikánus elnök, Donald Trump öt déli és egy középnyugati tagállamban győzött azok közül, ahol már befejeződött a voksolás.

Biden Massachusettsben, Rhode Islanden, Connecticutban, New Jerseyben, Delaware-ben és Marylandben, valamint a középnyugati Illinois-ban aratott győzelmet.

Donald Trump “vitte el” Alabama, Indiana, Mississippi, Tennessee, Dél-Karolina és Oklahoma államokat.

2:27

Trump valószínűleg behúzza Floridát 

Az állás 88 százalékos feldolgozottságnál:

Donald Trump: 50.7%

Joe Biden: 48.5%

2:00

Trump nyert Kentuckyban, Bidené az északkeleti Vermont

Donald Trump, az újraválasztásáért küzdő republikánus amerikai elnök Kentucky államban nyert, riválisa, a demokrata párti jelölt, Joe Biden Vermontban aratott győzelmet a helyi idő szerint kedd este közzétett első eredmények szerint.

Donald Trump több mint 58 százalékos támogatottsággal győzött a középnyugati Kentuckyban, míg Joe Biden az északkeleti Vermontban a szavazók csaknem 72 százalékának bizalmát szerezte meg.

A nem végleges eredmények szerint Virginiában is a demokrata párti elnökjelölt nyert, Indianában és Nyugat-Virginiában pedig Trump győzelmét vetítik előre.

Az Egyesült Államok keleti parti és a középnyugati államaiban már zárnak az urnák, s jelenleg minden szem Floridára és Georgiára szegeződik. Ebben a két kulcsfontosságú tagállamban azonban még túl alacsony az adatok feldolgozottsága, bár ezek alapján Biden vezet.

01:40

Biden nyert Vermontban, ez 3 elektori szavazatot jelent neki.

Indianában és Kentuckyban Trump győzött.

Az elektori szavazatok állás jelenleg: Trump: 23, Biden: 3

23:30

Exit poll: a gazdaság és a koronavírus kezelése a legfontosabb kérdés a választók felénél

A gazdaság és a koronavírus-járvány kezelése számít a legfontosabb kérdésnek az amerikai választók mintegy felénél – ismertette a CNN hírtelevízió kedden az amerikai elnökválasztáson a szavazófülkékből kilépők megkérdezésén alapuló első felméréseket.

Az Edison Research exit poll-adatai szerint tízből két szavazó azt mondta, hogy a járvány kezelése volt a leginkább meghatározó kérdés abban, hogy kit tart alkalmasabbnak az Egyesült Államok vezetésére.
A megkérdezettek nagyjából 40 százaléka úgy vélekedett, hogy az ország “nagyon rosszul” teljesít a vírus feltartóztatását illetően.
A szavazók körülbelül fele azon az állásponton van, hogy akkor is határozottan fel kell lépni a járvány ellen, ha az elfogadott intézkedések ártanak a gazdaságnak.
Tízből három ember a gazdasági helyzetet, minden ötödik válaszadó pedig a faji egyenlőtlenségeket nevezte meg a legfontosabb ügyként, míg mások a bűnözést, a biztonságot vagy az egészségügyet.

22:08

Trump szerint nagyon jól áll a billegő államokban

Nagyon jók állunk Floridában, Arizonában és Texasban – jelentette ki Donald Trump, az újraválasztásáért küzdő amerikai elnök helyi idő szerint kedden délután, amikor a Republikánus Párt Arlingtonban berendezett kampányközpontjába látogatott.

A Washingtonnal szemben, a Potomac folyó virginiai oldalán fekvő Arlingtonban az elnök azt hangoztatta: “azt hiszem, nagyszerű lesz a választási éjszakánk”. Hozzátette: “de hát politikáról és választásokról van szó, így hát soha nem lehet tudni”.

Bár kiemelte a floridai, arizonai és texasi várható jó eredményeket, aláhúzta azt is, hogy a pennsylvaniai választási eredmények döntőek lesznek. “Győzni könnyű, veszíteni soha nem könnyű” – mondta. Szavait elemzők úgy értelmezték, hogy ezzel először utalt a vereség lehetőségére.

Amikor újságírók arról faggatták, hogy mi az üzenete az amerikaiak számára, azzal válaszolt, hogy az összefogás. “A siker egységet teremt” – mondta.

Közben Joe Biden demokrata párti elnökjelölt helyettes kampánymenedzsere, Kate Bedingfield szintén úgy nyilatkozott, hogy a demokraták elégedettek az eddigi eredményekkel. Bátorítónak nevezte, hogy Georgiában nagy számban szavaztak az afroamerikai közösség tagjai, és Pennsylvaniában rekord számban küldték vissza levélben a voksaikat a demokrata párti szavazók.

“Szerintünk meglesz a 270 elektorunk” – hangsúlyozta. Az amerikai elnököt ugyanis az 538 tagú elektori testület választja meg, és ehhez 270 elektor voksára van szükség.

Trump vagy Biden?

Az Egyesült Államok 50 tagállamában és tengerentúli területein kedden megkezdődött a szavazás. Az országban hat időzónában voksolnak, a keleti part egyes tagállamaiban helyi idő szerint reggel hat órakor – de Maine államban például reggel ötkor – órakor nyíltak meg a szavazóhelyiségek.

Az amerikaiak az ország 46-ik elnökét választják meg, de teljes egészében újraválasztják a 435 tagú szövetségi képviselőházat és a szenátus egyharmadát, továbbá több tagállamban a helyi törvényhozást, illetve 11 tagállamban és két tengerentúli területen kormányzót is választanak.

Donald Trump kedd reggel a republikánusokhoz közelálló Fox televíziónak nyilatkozva optimistának nevezte magát. “Biztos esélyem van a győzelemre” – fogalmazott. Az elnök – akinek az országos felmérések elsöprő többsége szerint nincs előnye a Bidennel folytatott versengésben -, úgy vélekedett, hogy Floridában, Texasban, Arizonában nagy arányú győzelmet arat.

“Úgy gondolom, hogy Észak-Karolinában és Pennsylvaniában is mi győzünk” – fűzte hozzá.

Az elnök úgy vélekedett, hogy legalább annyi elektorra tesz szert, mint 2016-ban. Négy évvel ezelőtt 306 elektor voksát sikerült megszereznie. A győzelemhez egyébként az 538 elektor közül 270-nek a támogatását kell megszerezni.

Donald Trump elhessegette azokat a sajtóban megjelent feltételezéseket, melyek szerint kedden éjjel – még a levélszavazatok megszámlálása előtt – győztesnek nyilvánítaná magát. Leszögezte, hogy ezt csakis akkor teszi meg “amikor meglesz a győzelem”.

Joe Biden még hétfőn éjjel, a pennsylvaniai Pittsburghben tartott kampánygyűlésén nyilatkozott. “Az az érzésem, hogy nagy győzelem felé tartunk” – mondta.

A választásokon több mint százmillióan éltek az előzetes szavazás lehetőségével levélben vagy személyesen, és szakértők ez alapján is arra számítanak, hogy magas lesz a részvétel.

Mikor lesz végeredmény?

Nagy biztossággal kijelenthető, hogy november 4-én reggel csak akkor derül ki, hogy ki lesz a következő ciklusban az Amerikai Egyesült Államok elnöke, ha az egyik jelölt tönkreveri a másikat. A közvélemény-kutatások többsége Biden előnyét mutatja, de négy éve ugyanez volt a helyzet a Hillary Clinton-Donald Trump csatában is (tehát a demokrata jelölt vezetett), ám – bár Clinton több szavazatot kapott -, az elektori rendszer sajátossága miatt Trump győzött.

Ha az eredmény szorosabb lesz, elképzelhető, hogy csak napok, legrosszabb esetben hetek múlva hirdetnek győztes.

Trump mindenesetre azt mondja, ennek ma este el kell dőlnie, mert az egész világ erre vár.